Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The RSL Nova 8138 badminton racket is designed for intermediate to advanced players.
| RSL Nova 8138 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Stiff |
| Weight: | 79g +/- 2 (5U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance Point: | 298mm +/-2 (Head Heavy) |
| Grommet: | 72 |
| Colour: | Black/Gold |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| High Speed Frame | The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and quicker maneuverability. |
| Anti Twist Technology |
With the new Super High Modulus Multi-Layered Graphite, and the right amount of ingredient combination on RSL shaft creates Super Durability, Flex Power and Stop Shaft Twisting. |
| Wrinkle Free Technology | Less material is used to achieve Super Strength, thus creating a well balanced racket with strong material in shaft and handle. Allow quicker racket movement. |
| Poly-Matrix Carbon | This is a new technology to combine different layers of Structural Carbon and High Modulus Carbon together. It results in 19% more strength to our high tension frame. This means better power transfer and more accuracy during impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Stiff |
| Weight | 79g +/- 2 (5U-G5) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 298mm +/-2 (Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Black/Gold |
| Special Features | Isometric Head Frame; High Speed Frame; Anti Twist Technology; Wrinkle Free Technology; Poly-Matrix Carbon; |
Good service . I got my rackets less than a week . I purchased 17 rackets within weeks . Most of the rackets i bought it for my students . I myself like the model 899 and N Fore iii Yellow and Red . I have to Thanks to Mike Lai to help me ."