Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The RSL Nova 8888 badminton racket is designed for intermediate to advanced players.
| RSL Nova 8888 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Tri-Voltaic |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Stiff |
| Weight: | Measured 75g +/- 2 (5U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance Point: | 305mm +/-2 (Head Heavy) |
| Grommet: | 76 |
| Colour: | Black/Gold |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Tri-Voltaic | Strengthened at 10, 2 and 6 o'clock area of the head, the racket is designed ito achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling. Resulting in instant power during smash and making a full swing easy during short range rallies. |
| Aero-Box Frame | Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
| Anti Twist Technology |
With the new Super High Modulus Multi-Layered Graphite, and the right amount of ingredient combination on RSL shaft creates Super Durability, Flex Power and Stop Shaft Twisting. |
| Wrinkle Free Technology | Less material is used to achieve Super Strength, thus creating a well balanced racket with strong material in shaft and handle. Allow quicker racket movement. |
| Poly-Matrix Carbon | This is a new technology to combine different layers of Structural Carbon and High Modulus Carbon together. It results in 19% more strength to our high tension frame. This means better power transfer and more accuracy during impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Tri-Voltaic |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Stiff |
| Weight | Measured 75g +/- 2 (5U-G5) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 305mm +/-2 (Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Black/Gold |
| Special Features | Isometric Head Frame; Tri-Voltaic; Aero-Box Frame; Anti Twist Technology; Wrinkle Free Technology; Poly-Matrix Carbon; |
I recently purchased a featherweight 55 badminton racket from badminton bay since I can't find it elsewhere here in Canada. It arrive after two weeks and I was surprised to see the frame of the racket broken and popped outside of the unopened box. I emailed them right away about the problem and a ...READ MORE...»