Product Code: Team VosoLightBG + Falcon X
Availability: NO STOCKContact Us to Pre-Order
You save US$81.90 (25%)
This is a package specially for a team of 4. It includes 4 badminton rackets + 2 tubes of speed 77 shuttlecocks.
Thousands of these rackets have been sold worldwide.
The Apacs Virtuoso Light racket has a similar looks as the Yonex ArcSaber FB racket and it is the replacing model for one of our best-selling Apacs Sabre Light.
- Virtuoso Light is designed to give you sharper smashes and at the same time let you enjoy the precise drop shot and netting play.
- The racket was developed with the Aero + Box frame which increased the Speed in the swing, and overall improve execution with Power and more Control.
- With its light body and slightly head heavy, enable you to move the racket like a sword and to deliver a very clean and sharp execution.
- The racket has a flexible shaft that will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect.
- The Virtuoso Light is an extremely fast racket and is developed to suit fast players who want more speed and control.
- This racket is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Virtuoso Light Specifications | |
| Frame Material: | 30 Tonne Japan Graphite |
| Shaft Material: | 24 Tonne Japan Graphite |
| Flex: | Flexible (9.5) |
| Weight: | 77g +/- 2 (6U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 290mm +/- 5 (Slight Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour | Blue Green |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight | At 77g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Aero + Box Frame |
Combines solid hitting feel and quick swing. |


DURABLE. PLAYABLE. STABLE. AFFORABLE.
Abroz is known for quality, value and most importantly price. Falcon X is Abroz's first ever shuttlecock model designed for social badminton players. It is also great for training purposes, as Falcon X shuttle can last much longer than other shuttlecock.
Abroz Falcon X badminton feather shuttlecocks are made from superior duck feathers. It is high in quality, consistent, long-lasting and playable.
Falcon X is also accurate and performs like expensive shuttlecocks.
Each one of them is skillfully constructed with quality assured to give the best flight in a shuttlecock.
Choosing Falcon X shuttlecocks with good quality and affordable price is your badminton team's best choice.
Features:-
- Material : Duck feather
- Head Material: 2 Layer Cork
- Quantity: 12 in 1 tube
- Falcon X Speed 77 will be provided
- Suitable: Training to Intermediate level
- Advantages: Super Durable, Value for Money, Playability, Stability
- Developed in Malaysia
- Rating:-
- Durability: A
- Stability: A
- Flight: A-
- Feeling: A-
- Appearance: B
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30 Tonne Japan Graphite |
| Shaft | 24 Tonne Japan Graphite |
| Flex | Flexible (9.5) |
| Weight | 77g +/- 2 (6U-G2) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm +/- 3 |
| Balance Point | 290mm +/- 5 (Slight Head Heavy) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Blue Green |
| Special Features | Isometric head frame; Light Weight 77g; 76 Grommet System; Aero + Box Frame |
I have been playing badminton for a long time and always felt the rackets and supplies were expensive, was ok as I was the only one playing, but now my son also plays regularly so started looking for better options and came across Badmintonbay and started shopping with them. it is the best decisi ...READ MORE...»
Yogananda Reddy n... , Milton





























































