Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
You save US$25.00 (25%)
The Victor Arrow Power 6800 Badminton Racket is ideal for badminton players with an aggressive all-round style of game.
| Victor Arrow Power 6800 Specifications | |
| Frame Material: | High Tech Graphite + Power Frame |
| Shaft Material: | High Tech Graphite + Nano Tec |
| Flex: | Medium Stiff |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G5) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 33lbs |
| Balance: | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Color |
Green Black |
* Developed by Victor Taiwan. Made in China
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Nano Tec Technology |
The NANO TEC technology works by evenly distributing nano-sized particles in the vacant space between carbon fiber bundles, this highly increases the overall stiffness of the carbon composite fibers, and reduces the distortion of the frame.
|
| Power Box Frame |
This technology is built on the frame structure in the shape of a box. It increases stability and torsional rigidity. Frame can withstand higher string tension with this technology.
|
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Tech Graphite + Power Frame |
| Shaft | High Tech Graphite + Nano Tec |
| Flex | Medium Stiff |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G5) |
| Max Tension | 33lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 72 holes |
| Color | Green/Black |
| Special Features | Isometric head frame; Nano Tec Technology; Power Box Frame; Reinforced Structure Frame |
One of the best rackets I’ve ever used. Easy access to power, and shots are very much controlled. Pushes and drives are easy and net shots are very accurate. Don’t set this humble racket aside. Despite it’s light weight, it can produce beefy smashes (this is with the factory strings, BG65 @25lbs) ...READ MORE...»