The Victor Arrow Power 9000 Badminton Racket has very similar design as the Victor Thruster K 9000 Badminton Racket. This racket is ideal for badminton players with an aggressive all-round style of game.
- Built with the NANO TEC technology that evenly distributes nano-sized particles in the vacant space between carbon fiber bundles, this racket highly increases the overall stiffness of the carbon composite fibers, and reduces the distortion of the frame.
- The elliptically-shaped section can decrease the air resistance, provide higher anti-torque, maximize control and vastly increase the speed of returning hit.
| Victor Arrow Power 9000 Specifications | |
| Frame Material: | High Tech Graphite |
| Shaft Material: | High Tech Graphite + Nano Tec |
| Flex: | Stiff |
| Weight: | 87g +/- 2 (3U-G5) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 (Even Balanced) |
| Grommets: | 72 holes |
| Color |
Black/Blue/Green |
* Developed by Victor Taiwan. Made in China
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Nano Tec Technology |
The NANO TEC technology works by evenly distributing nano-sized particles in the vacant space between carbon fiber bundles, this highly increases the overall stiffness of the carbon composite fibers, and reduces the distortion of the frame.
|
| Anti-Torsion Performance | Anti-torsion performance on the shaft makes more stable shots as the frame structure is optimized to achieve better strength. |
| Power Box Frame |
This technology is built on the frame structure in the shape of a box. It increases stability and torsional rigidity. Frame can withstand higher string tension with this technology.
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Tech Graphite |
| Shaft | High Tech Graphite + Nano Tec |
| Flex | Stiff |
| Weight | 87g +/- 2 (3U-G5) |
| Max Tension | 30lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 285mm +/- 3 (Even Balanced) |
| Grommets | 72 holes |
| Color | Black/Blue/Green |
| Special Features | Isometric head frame; Nano Tec Technology; Anti-Torsion Performance; Power Box Frame; |
What People Are Saying...
Badminton bay cus...
The best racquet e-store experience for racquets...APACS and other racquet selection simply unbeatable. Delivery and good were delivered in good order and decent time. Not going anywhere else...if I win the Masters title this year."
Alan , Ontario, Canada









