The Victor Arrow Speed 10 Badminton Racket has very similar design as the Victor Jetspeed S 10 Badminton Racket. This racket is ideal for badminton players with an aggressive all-round style of game.
Built with the NANO TEC technology that evenly distributes nano-sized particles in the vacant space between carbon fiber bundles, this racket highly increases the overall stiffness of the carbon composite fibers, and reduces the distortion of the frame.
| Victor Arrow Speed 10 Specifications | |
| Frame Material: | All Carbon Graphite |
| Shaft Material: | All Carbon Graphite + Nano Tec |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 88g +/- 2 (3U-G5) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 290mm +/- 2 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Color |
Black/White/Turquoise |
* Developed by Victor Taiwan. Made in China
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Nano Tec Technology |
The NANO TEC technology works by evenly distributing nano-sized particles in the vacant space between carbon fiber bundles, this highly increases the overall stiffness of the carbon composite fibers, and reduces the distortion of the frame.
|
| Aero-dynamic |
The elliptically-shaped section can decrease the air resistance, provide higher anti-torque, maximize control and vastly increase the speed of returning hit.
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | All Carbon Graphite |
| Shaft | All Carbon Graphite + Nano Tec |
| Flex | Medium |
| Weight | 88g +/- 2 (3U-G5) |
| Max Tension | 30lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 2 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 72 holes |
| Color | Black/White/Turquoise |
| Special Features | Isometric head frame; Nano Tec Technology; Aero-dynamic; |
I live in the US. This is my second purchase with badmintonbay, and I'm very happy with the experience I get here. I bought 6 nanopower 900 at a good price. They offer free string service, pack your rackets nicely. I received my rackets within 4 days. I will keep buying from this shop and introdu ...READ MORE...»
L , Garden Grove









