Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
You save US$25.00 (25%)
The Victor Arrow Speed 990 Badminton Racket is ideal for badminton players with an aggressive all-round style of game.
| Victor Arrow Speed 990 Specifications | |
| Frame Material: | High Tech Graphite + Aero-Sword |
| Shaft Material: | High Tech Graphite + Nano Tec + Slim Shaft |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G5) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 31 lbs |
| Balance: | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color |
Bright Red |
* Developed by Victor Taiwan. Made in China
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Aero-sword Frame | This diamond-shaped plus aerodynamic design cuts through the air like sword. It significantly reduces air resistance and provides a faster swing speed. |
| Slim Shaft | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. |
| Nano Tec Technology |
The NANO TEC technology works by evenly distributing nano-sized particles in the vacant space between carbon fiber bundles, this highly increases the overall stiffness of the carbon composite fibers, and reduces the distortion of the frame.
|
| 76 Seven Six Grommet | The single-pass grommet hole construction creates less friction etween strings this effectively reduces tension loss, while extending string life. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Tech Graphite + Aero-Sword |
| Shaft | High Tech Graphite + Nano Tec + Slim Shaft |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G5) |
| Max Tension | 31lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Color | Bright Red |
| Special Features | Isometric head frame; Aero-sword Frame; Slim Shaft; Nano Tec Technology; Seven Six 76 (Grommets); Reinforced Structure Frame |
Ordered 3 rackets for what you would expect to pay for one. Product: Abroz Nano 3 pack. Received it in just a week: shipping was halfway around the world. Very fast for the distance and the time of year. Stringing was excellent. 27lb tension for all. Products were protected in shipping and arrive ...READ MORE...»