The Arcsaber 11 Play badminton racket is developed in Japan and made in China. This badminton racket has similar racket frame design and cosmetics as the Yonex Arcsaber 11 Pro. It is an affordable stylish badminton racket suitable for any beginners to intermediate players.
The ARCSABER frame is designed to flex at the point of impact to hold the shuttle on the string bed for longer. By storing and then releasing energy, ARCSABER delivers precise shot-making for players seeking a higher level of control.
| Yonex ArcSaber 11 Play Specifications | |
| Frame Material: | HM Graphite |
| Shaft Material: | HM Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 83g +/- 3 (4U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 27lbs |
| Balance: | Even Balance (Measured head heavy @ 303mm +/- 2) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | Grayish Pearl |
| Made in | China |
| Special Features |
ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot
|
| Slim Shaft Reduced Air Resistance The slimmest racket ever produced by YONEX vastly reduces air resistance whilst providing maximum feel. |
| Box Frame The extra stiff profile provides a solid stable feel on impact with the shuttle. |
Control-Assist Bumper
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. GRAPHITE |
| Shaft | H.M. GRAPHITE |
| Flex | Medium |
| Weight | 83g +/- 3 (4U-G5) |
| Max Tension | 27 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | Even Balance (Measured head heavy @ 303mm +/- 2) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Grayish Pearl |
| Special Features | ISOMETRIC Enlarged Sweet Spot; Slim Shaft; Box Frame; Control-Assist Bumper; |
Hi Dear, Thanks for your wonderful customer service. I was really happy with the product and its quality. You help me throughout the purchase and answer all my questions. Most importantly, the delivery was reached safely due to good packing material. We did not tried yet due to COVID lock down. H ...READ MORE...»
Talat MAHMOOD , KEWDALE, AU





















