Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Total control will be in your hands with the ArcSaber Tour 66 badminton racket. The racket produces plenty of repulsion power, guided by accuracy and control.
The ARCSABER frame is designed to flex at the point of impact to hold the shuttle on the string bed for longer. By storing and then releasing energy, ARCSABER delivers precise shot-making for players seeking a higher level of control.
| Yonex Arcsaber Tour 66 SP Specifications | |
| Frame Material: | H.M. Graphite, Full Graphite |
| Shaft Material: | H.M. Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 90g +/- 2(3U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 24lbs |
| Balance: | Even Balance |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | Blue / White / Black |
*Made in Japan
| Special Features | |
|
Aero + Box Frame Combines solid hitting feel and quick swing. |
|
| New Built-in T-Joint | |
| The new lightweight Built-in T-Joint is manufactured from an epoxy resin material that enhances the level of quality and performance by increasing the stability of the shuttle on the string bed and through the air. | |
| ISOMETRIC | |
| The ISOMETRIC™ equalizes the length of the main and cross strings in the string-bed, enlarging the sweet spot for more consistent accuracy even on off-centre hits. | |
| New Grommet System | |
| The shaft is constructed using ‘Ultra PEF’ – ultra poly ethylene fibre – which is light enough to float on water yet able to withstand immense forces. these characteristics allow for maximum shock absorption. | |
| Control Support Cap | |
| The new Yonex single-pass grommet hole construction provides more grommet holes at the 2 & 10 o'clock position on the frame, creating a high performance stringing pattern that increases durability by 7%. | |
| Solid Feel Core | |
| The built-in Solid Feel Core cuts harmful miscellaneous vibration at impact. | |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Graphite, Full Graphite |
| Shaft | H.M. Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 90g +/- 2(3U-G5) |
| Max Tension | 24 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | Even Balance |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.0 mm |
| Color | Blue White Black |
| Special Features | New Built-in T-Joint; ISOMETRIC; Control Support Cap; Solid Feel Core; New Grommet System; Aero + Box Frame; |
I posted about the Grommet in APACS NANO FUSION 722 was incorrect, but after doing some research it is the way it is supposed to be. I take that comment back!! Badminton Bay is a very professional company, they followed up with me, I sent them pictures and found out that the grommets are differen ...READ MORE...»