Yonex DUORA 10 badminton racket is box-shaped for power. Aerodynamic for speed. Strong FOREHAND smash. Fast BACKHAND drive. With DUORA’s cutting-edge technology, command the court with every single shot. Easy identification of racket shape during play using unique color design.
Huge forehands. Quick backhands.The DUORA lets players do both with one revolutionary design.
“I feel like my arm is one with the racquet on both my forehand and backhand, so I can push faster at the net.” -- Lee Chong Wei
| Yonex DUORA 10 SP Specifications | |
| Frame Material: | H.M. Graphite, NANOMETRIC DR, Ni-Ti Fiber |
| Shaft Material: | H.M. Graphite, NANOMETRIC |
| Flex: | Stiff |
| Weight: | 88g +/- 3 (3U-G5) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 26 lbs |
| Balance: | Even Balance |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Orange Blue |
*Made in Japan
| Special Features | |
| Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Dual Optimum System![]() |
|
|
NANOMETRIC *NANOMETRIC is the new material which applies the NANOALLOYTM Technology of Toray Industries, Inc. |
|
| Solid Feel Core The built-in solid feel core cuts harmful miscellaneous vibration at impact. Solid feel core is carried in all racquets manufactured in Japan. |
|
|
New Grommet Pattern |
|
| Aero + Box Frame Combines solid hitting feel and quick swing. |
|
| New Built-in TJoint ‘NEW’ Built-in T-Joint is manufactured from a special lightweight plastic combined with epoxy resin and foaming agent that enhances quality and performance by increasing the stability of the shuttle on the string bed and through the air. |
|
|
Control Support Cap |
|
|
Super Slim Long Shaft |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Graphite, NANOMETRIC DR, Ni-Ti Fiber |
| Shaft | H.M. Graphite, NANOMETRIC |
| Flex | Stiff |
| Weight | 88g +/-3 (3U-G5) |
| Max Tension | 26 lbs |
| Length | 675mm +/- 3 |
| Balance Point | Even Balance |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.04mm |
| Color | Orange Blue |
| Special Features | ISO; Dual Optimum System; Nanometric; New Grommet Pattern; Solid Feel Core; Aero+Box Frame; New Built-In T-Joint; Super Slim Long Shaft; Control Cap Support |
Outstanding service. I bought 4 apacs rackets, same model, for members at our badminton club. One advanced player claims this racket plays better than any racket he had in the past. Quality of stringing is better than any local shop within 100 miles of our area , - an important factor regard ...READ MORE...»
Robert Glendenning , Rochester, NY























