The Nanoray 7 badminton racket is developed in Japan and made in China.
NANORAY provides a fast and controlled swing with enhanced repulsion via the Aero Frame. The aero-box frames helps minimizing air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits.
‘Nanomesh + Carbon Nanotube’ is an exclusive structural material inserted into the frame and/or shaft of the Nanoray series. It significantly increases repulsion power, toughness and impact strength within the racket. By combining carbon nanotube with a resin, the two molecules create a mesh-like construction which delivers a head-light racket, sharper drive shots, improved strength and faster handling.
Great potential as an all-round and perfect racket for double players as it's easy to maneuver due to its weight and length.
It's also perfect for beginners to intermediate level players.
| Yonex Nanoray 7 Specifications | |
| Frame Material | H.M. Full Graphite |
| Shaft Material | H.M. Full Graphite + Nanomesh + Carbon Nanotube |
| Flex | Medium |
| Weight | 80g +/- 2 (4U-G5) |
| Length | 665mm +/- 2 |
| Max Tension | 24 lbs |
| Balance Point | 295mm +/- 5 (Measured balance point) |
| Grommets | 72 |
| Color | Cool White |
| Made in | China |
|
|
| Nanomesh + Carbon Nanotube ‘Nanomesh + Carbon Nanotube’ is an exclusive structural material inserted into the frame and/or shaft of the nanoray series. It significantly increases repulsion power, toughness and impact strength within the racket. By combining carbon nanotube with a resin, the two molecules create a mesh-like construction which delivers a head-light racket, sharper drive shots, improved strength and faster handling. |
|
|
Isometric |
|
|
Aero-box Frame |
|
|
Control Support Cap |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Full Graphite |
| Shaft | H.M. Full Graphite + Nanomesh + Carbon Nanotube |
| Flex | Medium |
| Weight | 80g +/- 2 (4U-G5) |
| Max Tension | 24 lbs |
| Length | 665mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/- 5 (Measured balance point) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.2 mm |
| Color | Cool White |
| Special Features | Nanomesh + Carbon Nanotube; Isometric; Aero-box Frame; Control Support Cap |
One of the best rackets I’ve ever used. Easy access to power, and shots are very much controlled. Pushes and drives are easy and net shots are very accurate. Don’t set this humble racket aside. Despite it’s light weight, it can produce beefy smashes (this is with the factory strings, BG65 @25lbs) ...READ MORE...»
J , Canada









