The Nanoray Light 4i iSeries badminton racket is developed in Japan and made in China. This is a new and technologically advanced racquet which delivers fast handling and high repulsion, responding to high-speed rallies with lightning fast movement.
The aero-box frames helps minimizing air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. Great potential as an all-round and perfect racket for double players as it's easy to maneuver due to its weight and length.
| Yonex Nanoray Light 4i Specifications | |
| Frame Material | H.M. Full Graphite |
| Shaft Material | H.M. Full Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 78g +/- 2 (5U-G5) |
| Length | 665mm +/- 3 |
| Max Tension | 24 lbs |
| Balance Point | 285mm +/- 2 (Even Balanced) |
| Grommets | 72 |
| Color | White/Blue/Silver |
| Made in | China |
| Special Features |
|
Isometric |
| Aero-box Frame Aerodynamic contouring of the top of the frame minimizes air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. this construction tapers into the YONEX Box Shape midway through the frame for high stability, low-torque performance and more accuracy. |
|
Built-in T-joint |
|
Control Support Cap |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Full Graphite |
| Shaft | H.M. Full Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 78g +/- 2 (5U-G5) |
| Max Tension | 24 lbs |
| Length | 665mm +/- 2 |
| Balance Point | 285mm +/- 2 (Even Balanced) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.5mm |
| Color | White/Blue/Silver |
| Special Features | Isometric; Aero-box Frame; Built-in T-joint; Control Support Cap |
Amazing customer service, they were able to change my string tension settings when i emailed them about it and recieved the racquets in less than two weeks with the desired string tension. I would buy from them again in the future."
Kent , Lake Successs

















