The Nanoray Power 3i iSeries badminton racket is developed in Japan and made in China. This is a new and technologically advanced racquet which delivers fast handling and high repulsion, responding to high-speed rallies with lightning fast movement.
The slim aero combined with box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in instant speed and quick maneuverability. Great potential as an all-round and perfect racket for double players as it's easy to maneuver due to its weight and length.
| Yonex Nanoray Power 3i Specifications | |
| Frame Material | H.M. Full Graphite |
| Shaft Material | H.M. Full Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 83g +/- 2 (4U-G5) |
| Length | 665mm +/- 2 |
| Max Tension | 24 lbs |
| Balance Point | 285mm +/- 2 (Even Balanced) |
| Grommets | 72 |
| Color | Black/Silver/Red |
| Made in | China |
| Special Features |
|
Isometric |
| Slim Aero-box Frame Slim Aero combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in instant speed and quick maneuverability. |
|
Built-in T-joint |
|
Control Support Cap |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Full Graphite |
| Shaft | H.M. Full Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 83g +/- 2 (4U-G5) |
| Max Tension | 24 lbs |
| Length | 665mm +/- 2 |
| Balance Point | 285mm +/- 2 (Even Balanced) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.5mm |
| Color | Black/Silver/Red |
| Special Features | Isometric; Slim Aero-box Frame; Built-in T-joint; Control Support Cap |
To start with I was not sure if I can rely on BadmintonBay.com as they were shipping from Malaysia but this was the best online shopping for Badminton I had. They were so accurate about the description of product and always very prompt on status updates. Hand down the best place to buy rackets."
Tejarshi vadduri , US












