Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Flex Power Air Spiral 3000 is an affordably priced badminton racket that cleverly delivers exceptional performance. Despite its price, the racket excels through the following features.
| Flex Power Air Spiral 3000 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite |
| Shaft Material: |
High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 36lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Green Purple |
| Special Features | |
| Isometric Head Frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Rapid Revive Cap | For improved control, the redesigned shape facilitates shaft flex, optimizing the racket's responsiveness. The inclusion of the 'Rapid Revive Cap' design not only enhances the overall control by preventing shaft twisting but also ensures stability in the racket face. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 36lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Green Purple |
| Special Features | Isometric head frame; Rapid Revive Cap; 76 Grommets system |
Ordered 3 rackets to safe the shipping costs and the price ended up at about 70% of what I would have paid over here in OZ with a insanely larger range of products to choose from! Ordering to delivery took about 10 days. Quite happy with that too!"