Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Note : This racket has last Five pieces. Fret not! To get this racket's latest New and Improved replacement model Apacs Virtuoso Light, please CLICK here!

The Apacs Sabre Light racket has a similar looks as the Yonex ArcSaber FB racket.
| Apacs Sabre Light Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Aero+Box Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 78g +/- 2 (6U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 290mm +/- 5 |
| Grommets: | 76 holes |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight | At 78g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Aero + Box Frame | Combines solid hitting feel and quick swing. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Aero+Box Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 78g +/- 2 (6U-G2) |
| Max Tension | 30lbs |
| Length | 675mm +/- 3 |
| Balance Point | 290mm +/- 5 |
| Grommets | 76 holes |
| Color | Sonic Blue |
| Special Features | Isomectric head frame; Light Weight 78g; 76 Grommet System; Aero + Box Frame; |
First, very happy with this transaction. Web site was easy to use. Second, very happy with the racket and the stringing part of it. You were able to string it to my liking. Third, very happy with the price of the quality of the racket. It's a good quality racket.&nbs ...READ MORE...»