Nano Blade 110 combines timeless design with modern innovation, offering a classic look that's technologically enhanced for today's game. Engineered for precision and performance, this racket delivers the perfect balance of tradition and cutting-edge advancements to elevate your play.
The Apacs Nano Blade 110 is designed with a Whip Slim Frame that combines an aero-shaped surface with a streamlined design, offering a solid feel and exceptional maneuverability. Its slim frame enables quicker swings, while the larger sweet spot ensures powerful and precise shots with every hit.
This racket is awesome to play with for beginners to intermediate players, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Nano Blade 110 (4U) Specifications | |
| Frame Material: | 30T Japan High Modulus Graphite + Whip Slim Frame |
| Shaft Material: | 24T Japan High Modulus Graphite |
| Flex: | 9.5 (Flexible) |
| Weight: | 84 +/- 2g (4U-G1) |
| Length: | 672mm +/- 2mm |
| Max Tension: | 35 lbs |
| Balance: | 295mm +/- 3 (Slightly head heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color | Grey |
| Made in | Vietnam |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Whip Slim Frame |
Combines an aero-shaped surface with a streamlined design, offering a solid feel and exceptional maneuverability. Its slim frame enables quicker swings, while the larger sweet spot ensures powerful and precise shots with every hit. |
| Slim Shaft | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. |
| 76 Grommets |
This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability and enlarged sweet spot. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T Japan High Modulus Graphite + Whip Slim Frame |
| Shaft | 24T Japan High Modulus Graphite |
| Flex | 9.5 (Flexible) |
| Weight | 84 +/- 2g (4U-G1) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 672mm +/- 2mm |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Slightly head heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Grey |
| Special Features | Isometric head frame; Whip Slim Frame; Slim Shaft; 76 Grommets |
I recently purchased a featherweight 55 badminton racket from badminton bay since I can't find it elsewhere here in Canada. It arrive after two weeks and I was surprised to see the frame of the racket broken and popped outside of the unopened box. I emailed them right away about the problem and a ...READ MORE...»
Jan , Victoria BC





















