Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Flex Power Saber Blade racket has a similar looks as the Yonex ArcSaber FB racket.
| Flex Power Saber Blade Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Aero+Box Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 668mm +/- 3 |
| Max Tension: | 32lbs |
| Balance: | 292mm +/- 5 |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Blue Green |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Aero + Box Frame | Combines solid hitting feel and quick swing. |
| Armor Power | The Armor Power System on the top of frame is designed to minimize the distortion and maximize control, enabling players to go to the next level of power and speed. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Aero+Box Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 32lbs |
| Length | 668mm +/- 3 |
| Balance Point | 292mm +/- 5 |
| Grommets | 76 holes |
| Color | Blue Green |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommet System; Aero + Box Frame; Armor Power System |
The purchasing experience with Badminton Bay was smooth from the point of order till the delivery. Mike sent the courier tracking details and also answered my queries promptly. The shipment arrived at my doorstep within a week.
The racquet is as per specifications and it's c ...READ MORE...»