Court Cross Speed is designed for players seeking a balanced mix of power and control in a more accessible setup. Built for smooth, reliable performance, it delivers quick, responsive shots with enough precision for controlled drops and steady net play. A great all-round choice for improving players looking for confidence and consistency on court.
Built with DuraPlus Carbon offers increased strength and durability while reducing air resistance for faster, smoother swings. With improved swing speed, enhanced comfort, and better control, it’s perfect for players seeking powerful offense and reliable defense in every match.
With its light body and even-balanced head, Cross Court Speed enables you to move the racket like a sword and to deliver a very fast and sharp execution
Flexible shaft racket will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect.
This racket is very well made and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Cross Court Speed 4U Specifications | |
| Frame Material: | DuraPlus Carbon + Slim Aero Frame |
| Shaft Material: | DuraPlus Carbon + Super Slim Shaft 6.4mm |
| Flex: | 9.0 (Medium) |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/-2 (Even-balanced) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | White |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
DuraPlus Carbon |
|
Slim Aero Frame |
| Super Slim Shaft 6.4mm Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, aerodynamic shaft, created for a stronger and more intense shot. |
|
76 Grommets system |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | DuraPlus Carbon + Slim Aero Frame |
| Shaft | DuraPlus Carbon + Super Slim Shaft 6.4mm |
| Flex | 9.0 (Medium) |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Max Tension | 38 lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 285mm +/-2 (Even-balanced) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 6.4mm |
| Color | White |
| Special Features | Isometric head frame; DuraPlus Carbon; Slim Aero Frame; Super Slim Shaft 6.4mm; 76 Grommets |
This is my first purchase from Badminton Bay, and my experience has been wonderful. I bought a pre-order Apacs Force II Max Dark Grey 4U. The wait time for its release was worth for the racket. The racket is just great! Also, I got an overgrip and a pair of socks as gifts from the seller. I highl ...READ MORE...»
Rahul , USA




















