The Apacs Commander 30 badminton racket is one of Apacs' latest innovation built with New Japan High-modulus graphite.
The material of this badminton racket has also been supplemented with Hot Melt Graphite, processed using an advanced manufacturing technique, in which the racket is vacuumed around by a special core material to enhance strength throughout the frame and stiffness for improvement of durability and playability.
Apacs Commander 30 is equipped with the armor power system at top of racket frame, to minimize the distortion and maximize control, enabling players to go to the next level of power and speed. Its wide aero design decreases air resistance and combines wide body shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing.
This racket is very well made and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Commander 30 5U-G1 Specifications | |
| Frame Material: | Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite + Wide Aero + Armor Power System |
| Shaft Material: | Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 82g +/- 2 (5U-G1) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour | Dark Grey |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite | Hot Melt Graphite is processed using an advanced manufacturing technique, in which the racket is vacuumed around by a special core material to enhance strength throughout the frame and stiffness for improvement of durability and playability. |
| Wide Aero Frame | Wide Aero design decreases air resistance and combining wide body shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
| Armor Power System | Located at top of racket frame, the Armor Power System is designed to minimize the distortion and maximize control, enabling players to go to the next level of power and speed. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite + Wide Aero + Armor Power System |
| Shaft | Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 82g +/- 2 (5U-G1) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Color | Dark Grey |
| Special Features | Isometric head frame; Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite; Wide Aero Frame; Armor Power System; |
First time I ever bought from a country other than the U.S. The racket came on the earliest time it was expected to and the customer service was top tier. They kept in touch during the racket delivery and right after. Would buy from Badminton Bay again if I had to. 11/10 business. For the racket ...READ MORE...»
Ethan Marayag , US




















