Apacs Hyper Power is designed for high-performance game play with Aero Armor (Hi-Tension) technology that reinforces the racket frame to handle higher string tensions with ease. This innovation enhances durability and stability while ensuring a faster swing speed, allowing players to deliver powerful smashes and precise shots with confidence.
This racket is also built with Extra Slim Shaft at 6.8mm for a more aerodynamic feel and to reduce air resistance making your shot stronger and more intense shot.
It is precisely designed to enhance your game by providing sharper smashes, while also enabling precise drop shots and precise net play for an enjoyable experience on the court. Perfect for players seeking strength, speed, and control in every match.
This racket is very well balanced and awesome to play with for beginners to intermediate players, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Hyper Power (5U) Specifications | |
| Frame Material: | 30T Japan High Modulus Graphite + Aero Armor (Hi-Tension) |
| Shaft Material: | 24T Japan High Modulus Graphite + Extra Slim Shaft 6.8mm |
| Flex: | 9.5 (Flexible) |
| Weight: | 81 +/- 2g (5U-G1) |
| Length: | 672mm +/- 2mm |
| Max Tension: | 35 lbs |
| Balance: | 288mm +/- 3 (Even-balanced) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color | Cream Light Peach |
| Made in | Vietnam |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Aero Armor (Hi-Tension) |
Reinforces the racket frame to handle higher string tensions with ease. This innovation enhances durability and stability while ensuring a faster swing speed, allowing players to deliver powerful smashes and precise shots with confidence. |
| Extra Slim Shaft 6.8mm | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. |
| 76 Grommets |
This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability and enlarged sweet spot. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T Japan High Modulus Graphite + Aero Armor (Hi-Tension) |
| Shaft | 24T Japan High Modulus Graphite + Extra Slim Shaft 6.8mm |
| Flex | 9.5 (Flexible) |
| Weight | 81 +/- 2g (5U-G1) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 672mm +/- 2mm |
| Balance Point | 288mm +/- 3 (Even-balanced) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 6.8mm |
| Color | Cream Light Peach |
| Special Features | Isometric head frame; Aero Armor (Hi-Tension); Extra Slim Shaft 6.8mm; 76 Grommets |
Gday to all badminton bay staff, Sorry for the late feedback as we were so busy during this Christmas holiday. I have tried the racquets purchased last month and found they perfectly match my style and both feel solid and powerful. I would recommend you to my friends as you provide such satisfyin ...READ MORE...»
Zhanlu James Hou , Hobart
























