Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Flex Power Air Spiral 3000 is an affordably priced badminton racket that cleverly delivers exceptional performance. Despite its price, the racket excels through the following features.
| Flex Power Air Spiral 3000 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite |
| Shaft Material: |
High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 36lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Green Purple |
| Special Features | |
| Isometric Head Frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Rapid Revive Cap | For improved control, the redesigned shape facilitates shaft flex, optimizing the racket's responsiveness. The inclusion of the 'Rapid Revive Cap' design not only enhances the overall control by preventing shaft twisting but also ensures stability in the racket face. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 36lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Green Purple |
| Special Features | Isometric head frame; Rapid Revive Cap; 76 Grommets system |
Bought a couple of Abroz nano 9900 rackets and shipment was pretty fast. I wanted to change my order as soon as I placed it and they were able to help me out and changed it right away. I got my rackets within a few days and was very happy. They even included a hand towel and a cute badminton pen. ...READ MORE...»