You save US$43.95 (50%)
The Felet High Tension Frame is built with strong and powerful design that helps players to execute their smashes strongly and more accurately.
Very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
Felet, formerly known as Fleet continues to strive for excellence in producing high quality badminton rackets.
| Felet High Tension Frame Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Power Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
40 lbs * please refer below for string tension guide |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | White with Blue Stripes |
Below are recommended string tension guideline:
Click HERE for further reading on string tension
Beginners: 19-21 lbs
Intermediate: 22-24 lbs
Advanced: 25-27 lbs
Professional: 28 lbs
| Special Features | |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
|
|
Aero-Box Frame Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
|
|
76 Grommets System This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Power Frame |
| Shaft | Hi-Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G1) |
| Max Tension | 40 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | White with Blue Stripes |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; Aero-Box Frame; 76 Grommets System |
It was my first time to order from the site but having heard good things from forums, I decided to take a chance and order an Apacs Virtuoso Light. The whole experience was very smooth and fast, and tracking my order was very easy as it arrived in my country in the Philippines. I will definitely ...READ MORE...»
Kane , Cagayan de Oro









































