The Apacs Commander 20 badminton racket is one of Apacs' latest innovation built with New Japan High-modulus graphite.
The material of this badminton racket has also been supplemented with Hot Melt Graphite, processed using an advanced manufacturing technique, in which the racket is vacuumed around by a special core material to enhance strength throughout the frame and stiffness for improvement of durability and playability.
Apacs Commander 20 is designed with the high speed slim frame that is the aerodynamic hexagon shape frame to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. This feature combines with slim frame that provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability.
This racket is very well made and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Commander 20 5U-G1 Specifications | |
| Frame Material: | Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite + High-Speed Slim Frame |
| Shaft Material: | Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 82g +/- 2 (5U-G1) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 292mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour | White/Black |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite | Hot Melt Graphite is processed using an advanced manufacturing technique, in which the racket is vacuumed around by a special core material to enhance strength throughout the frame and stiffness for improvement of durability and playability. |
| High-Speed Slim Frame | The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. This feature combines with slim frame that provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite + High-Speed Slim Frame |
| Shaft | Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 82g +/- 2 (5U-G1) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 292mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Color | White/Black |
| Special Features | Isometric head frame; Japan HMG Hot Melt Carbon Technology Graphite; High-Speed Slim Frame; 76 Grommets system; |
This is my second time buying from Badminton Bay and I must say I'm pleased at how promptly they respond to your queries. They helped me create my order in a way that I could get free delivery, offered to return my money when one of the items was found out of stock - overall a pleasant buying exp ...READ MORE...»
Rohit Khapare , Milpitas






















