You save US$33.00 (30%)
Introducing the latest addition to Maxx's lineup, the fun and vibrant limited edition Maxxaholic badminton racket. Together with the unique series Maxximania, these rackets are engineered to deliver lightning-quick shots and designed for dominance in high-speed rallies, this racket is your key to superior performance on the court.
Utilizing Maxx's cutting-edge technology, the Maxxaholic features a frame meticulously crafted to minimize air resistance. It is designed to give you faster sharper smashes and at the same time let you enjoy the precise drop shot and netting play.
- The racket was developed with the new "Triple Speed System Frame" which combines exceptional power and great handling, and overall improve execution with Power and more Control.
- Designed with Compact Frame, which increases the Speed in the swing, and overall improve execution with Power and more Control.
- Extra Slim Shaft at 6.7mm is more aerodynamic and reduces air resistance making your shot stronger and more intense shot.
Try Maxxaholic for an efficient playing experience. This badminton racket is good companion for beginner to intermediate players.
| Maxx Maxxaholic Specifications | |
| Frame Material: |
30T High Modulus Graphite + Power & Agility frame + Compact Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight: | 82g +/- 3 (4U-G6) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
32 lbs |
| Balance: | 300mm +/-5 (Head heavy) (Measured 295mm) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Silver Pink |
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
|
|
Power & Agility with Triple Speed Frame |
|
|
Compact Frame |
|
|
Extra Slim Shaft (6.7mm) |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T High Modulus Graphite + Power & Agility frame + Compact Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight | 82g +/- 2 (4U-G6) |
| Max Tension | 32lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 300mm +/-5 (Head heavy) (Measured 295mm) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Silver Pink |
| Special Features | Isometric head frame; Reinforced Structure Frame; Aerodynamic Frame; 76 Grommets System |
First time I ever bought from a country other than the U.S. The racket came on the earliest time it was expected to and the customer service was top tier. They kept in touch during the racket delivery and right after. Would buy from Badminton Bay again if I had to. 11/10 business. For the racket ...READ MORE...»
Ethan Marayag , US



















