Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Vanguard 11 racket has a very similar design as the Yonex Arcsaber 11 Special Edition Badminton racket.
| Apacs Vanguard 11 Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + IPN + Muscle Power + Slim Aero Box Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommet: | 76 |
| Color: | Red White |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Hi Modulus IPN | IPN (Inter Penetration Networks) combines the high modulus and high temperature properties of the engineering thermoplastic with the improved tribological properties. Resulting in a smooth surface quality and high mechanical performance. |
| Slim Aero Box Frame | Slim Aero combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in instant speed and quick maneuverability. |
| Muscle Power Frame | Muscle Power seats the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. The construction creates total unity of the string and frame through closer-and-tighter contact. Gives high repulsion power and sharp shots. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + IPN + Muscle Power + Slim Aero Box Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7mm |
| Color | Red White |
| Special Features | Isometric head frame; 76 Grommets system; Hi Modulus IPN; Slim Aero Box Frame; Muscle Power Frame |
It was my first time to order from the site but having heard good things from forums, I decided to take a chance and order an Apacs Virtuoso Light. The whole experience was very smooth and fast, and tracking my order was very easy as it arrived in my country in the Philippines. I will definitely ...READ MORE...»