You save US$27.96 (40%)
Apacs Ziggler 515 badminton racket is built with Heavy Impact Frame that allows you to smash with instant power. Strengthened at 10, 2 and 6 o'clock area of the head the racquet structure at the top of the frame allows the head to bend in a very controlled way and hold shuttles on the string bed for longer.
- The thin frame sides then allow the frame to flex more and transfer more energy to the shuttle. This combination allows you to smash with instant power.
- Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic slim shaft at 6.7mm, created for a faster, stronger and more intense shot.
- This racket is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Ziggler 515 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite + Heavy Impact |
| Shaft Material: | 30T Japan HM Graphite + Slim Shaft 6.7mm |
| Flex: | Medium Flexible (9.0) |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 3 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Color: | Blue |
| Special Features |
|
Isometric head frame |
|
76 Grommet Systems |
|
Heavy Impact Frame |
|
Reinforced Structure Frame |
|
Slim Shaft 6.7mm |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite + Heavy Impact Frame |
| Shaft | 30T Japan HM Graphite + Slim Shaft 6.7mm |
| Flex | Medium Flexible (9.0) |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Blue |
| Special Features | Isometric Head Frame; 76 Grommet Systems; Reinforced Structure Frame; Heavy Impact Frame; Slim Shaft 6.7mm; |
This was my 2nd purchase from Badminton Bay and I am extremely happy with both rackets. The shipping was very quick to Australia/Melbourne, Rackets were packet in very well manner, free gifts were just add ons to the satisfaction. Thanks Badminton Bay. Wishing you all the best. Cheers!!!"
Muhammad Mamun , Australia








