You save US$27.96 (40%)
Apacs Ziggler 515 badminton racket is built with Heavy Impact Frame that allows you to smash with instant power. Strengthened at 10, 2 and 6 o'clock area of the head the racquet structure at the top of the frame allows the head to bend in a very controlled way and hold shuttles on the string bed for longer.
- The thin frame sides then allow the frame to flex more and transfer more energy to the shuttle. This combination allows you to smash with instant power.
- Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic slim shaft at 6.7mm, created for a faster, stronger and more intense shot.
- This racket is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Ziggler 515 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite + Heavy Impact |
| Shaft Material: | 30T Japan HM Graphite + Slim Shaft 6.7mm |
| Flex: | Medium Flexible (9.0) |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 3 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Color: | Red |
| Special Features |
|
Isometric head frame |
|
76 Grommet Systems |
|
Heavy Impact Frame |
|
Reinforced Structure Frame |
|
Slim Shaft 6.7mm |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite + Heavy Impact Frame |
| Shaft | 30T Japan HM Graphite + Slim Shaft 6.7mm |
| Flex | Medium Flexible (9.0) |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Red |
| Special Features | Isometric Head Frame; 76 Grommet Systems; Reinforced Structure Frame; Heavy Impact Frame; Slim Shaft 6.7mm; |
Purchasing from badmintonbay was a pleasant experience. Prices are very reasonable and quality is what I expected. Delivery time was delayed but not the fault of badmintonbay. Will definitely purchase from badmintonbay in the future. Would love to purchase one of their 8U rackets in the future."
Jerry , NYC












