Presenting Felet's Aero-Carbon badminton racket, an exceptional addition to Felet's renowned lineup of premium rackets. Immerse yourself in the high level of badminton excellence with this professional racket.
Ideal for those seeking a revolutionary blend of control and power, this badminton racket is designed to deliver an unparalleled playing experience and is suitable for intermediate to professional players.
| Felet Aero-Carbon Specifications | |
| Frame Material: | Aero-Carbon technology + 40-Tonne Japan Hot Melt Graphite + Nano Science |
| Shaft Material: | Nano Booster Tube (NBT) Shaft |
| Flex: | Medium stiff |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
35 lbs |
| Balance: | 292mm +/-3 (Slightly head heavy) |
| Grommet: | 80 Holes |
| Color: | Blue |
Below are recommended string tension guideline:
Click HERE for further reading on string tension
Beginners: 19-21 lbs
Intermediate: 22-24 lbs
Advanced: 25-27 lbs
Professional: 28 lbs
|
FSC Wing Knife Design |
| Aero-Hexa Frame The aero-hexa frame structure with its six-sided frame enhances ultra-high strength and stiffness, optimizing frame and shaft stability for remarkable balance and control with a solid hitting feel and swift swings. |
| Nano Booster Tube (NBT) Shaft Nano Carbon is one of the successful material FELET has devoted in developing and utilizing in recent years via the Vacuum Supersonic Dispersing Technique to make Nano Carbon highly dynamic. Hence, making the whole racket body more durable and the racket head to be able to withstand much higher tension. |
|
80 Grommets System |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Aero-Carbon technology + 40-Tonne Japan Hot Melt Graphite + Nano Science |
| Shaft | Nano Booster Tube (NBT) Shaft |
| Flex | Medium stiff |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Max Tension | 35 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 292mm +/-3 (Slightly head heavy) |
| Grommets | 80 holes |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Blue |
| Special Features | FSC Wing Knife Design; Aero-Hexa Frame; Low Aerodynamic LAD (High Speed); Nano Booster Tube (NBT) Shaft; 76 Grommets System |
I was looking for a new badminton racket and I had no idea where I could get one from Asia but from my regular badminton store in Hong Kong. I wanted to try other brand of racket and somehow I found Badmintonbay in Google. Sur prisingly, Badmintonbay offers a wide range of brands, from well-known ...READ MORE...»
Robin , Sweden





































