Product Code: The Dominators 20 Yellow 4U
Availability: NO STOCKContact Us to Pre-Order
The Felet High Tension Frame is built with strong and powerful design that helps players to execute their smashes strongly and more accurately. The combination of high speed and aero frame design creates a greater dynamic repulsion and lightning fast shot.
Very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Felet The Dominators 20 Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + High Speed + Aero Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
35 lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Yellow |
Below are recommended string tension guideline:
Click HERE for further reading on string tension
Beginners: 19-21 lbs
Intermediate: 22-24 lbs
Advanced: 25-27 lbs
Professional: 28 lbs
| Special Features | |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
|
|
High Speed + Aero Frame The upper racket's High Speed Frame design of hexagon shape frame is built to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Players would enjoy the sound of speed and power at the same time. |
|
|
76 Grommets System This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + High Speed + Aero Frame |
| Shaft | Hi-Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Max Tension | 35 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Yellow |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; High Speed + Aero Frame; 76 Grommets System; |
I was looking for a new badminton racket and I had no idea where I could get one from Asia but from my regular badminton store in Hong Kong. I wanted to try other brand of racket and somehow I found Badmintonbay in Google. Sur prisingly, Badmintonbay offers a wide range of brands, from well-known ...READ MORE...»
Robin , Sweden



































