Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
You save US$52.40 (25%)
This is a 3-racket package of one of our bestselling Apacs racket of all time. Apacs Virtuoso Light is exclusively available here, now packaged with further discount.
This racket is recommended to suit any beginners to advanced players.
The Apacs Virtuoso Light racket has a similar looks as the Yonex ArcSaber FB Red racket and it is the replacing model for one of our best-selling Apacs Sabre Light.
| Apacs Virtuoso Light Specifications | |
| Frame Material: | 30 Tonne Japan Graphite |
| Shaft Material: | 24 Tonne Japan Graphite |
| Flex: | Flexible (9.5) |
| Weight: | 77g +/- 2 (6U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 290mm +/- 5 (Slight Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour | Blue Green |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight | At 77g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Aero + Box Frame | Combines solid hitting feel and quick swing. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30 Tonne Japan Graphite |
| Shaft | 24 Tonne Japan Graphite |
| Flex | Flexible (9.5) |
| Weight | 77g +/- 2 (6U-G2) |
| Max Tension | 30lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/- 5 (Slight Head Heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Color | Blue Green |
| Special Features | Isometric head frame; Light Weight 77g; 76 Grommet System; Aero + Box Frame |
I bought several rackets. Apacs Blend Duo 10X and Dual Power Speed V2 and Abroz XStorm 88 and Nano Power Z-Light. For me it was important to purchase some rackets in 6U weight and somehow head heavy. As those are not available in german shops. I have been surprised about the quality of both deali ...READ MORE...»