Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
You save US$45.20 (25%)
This is a 3-racket package of one of our bestselling Apacs racket of all time. Apacs Nano 900 Power is exclusively available here, now packaged with further discount.
The Apacs Nano 900 Power (White) racket has a very similar looks and feels as the Yonex Armotec 900 Technique racket.
| APACS Nano 900 Power (White) Specification | |
|
Frame Material: |
Ultra Hi Modulus Graphite + ElasticTi (Titanium forge) |
| Shaft Material: | Ultra Hi Modulus Graphite + Nano Carbon |
| Flex: | Medium - Stiff |
| Weight: | 85 +/- 1g 4U - G1 |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285 +/- 3mm |
| Color: | White |
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Ultra Light Weight and Even Balance | It provides the power to smash hard plus good control and to defend smashes. |
| New Control support Cap | By sharpening the control support cap, it also helps to increase your swing speed. The area where your thumb contacts the grip is still maintained. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Ultra Hi Modulus Graphite + ElasticTi (Titanium forge) |
| Shaft | Ultra Hi Modulus Graphite + Nano Carbon |
| Flex | Medium-stiff |
| Weight | 85g +/- 1 (4U-G1) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 holes |
| Color | White |
| Special Features | ISO Head; Box Frame; Armor Power; 76 Grommets; |
I posted about the Grommet in APACS NANO FUSION 722 was incorrect, but after doing some research it is the way it is supposed to be. I take that comment back!! Badminton Bay is a very professional company, they followed up with me, I sent them pictures and found out that the grommets are differen ...READ MORE...»