Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
You save US$45.20 (25%)
This is a 3-racket package of one of our bestselling Apacs racket of all time. Apacs Nano 900 Power is exclusively available here, now packaged with further discount.
The Apacs Nano 900 Power (White) racket has a very similar looks and feels as the Yonex Armotec 900 Technique racket.
| APACS Nano 900 Power (White) Specification | |
|
Frame Material: |
Ultra Hi Modulus Graphite + ElasticTi (Titanium forge) |
| Shaft Material: | Ultra Hi Modulus Graphite + Nano Carbon |
| Flex: | Medium - Stiff |
| Weight: | 85 +/- 1g 4U - G1 |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285 +/- 3mm |
| Color: | White |
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Ultra Light Weight and Even Balance | It provides the power to smash hard plus good control and to defend smashes. |
| New Control support Cap | By sharpening the control support cap, it also helps to increase your swing speed. The area where your thumb contacts the grip is still maintained. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Ultra Hi Modulus Graphite + ElasticTi (Titanium forge) |
| Shaft | Ultra Hi Modulus Graphite + Nano Carbon |
| Flex | Medium-stiff |
| Weight | 85g +/- 1 (4U-G1) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 holes |
| Color | White |
| Special Features | ISO Head; Box Frame; Armor Power; 76 Grommets; |
This is my second time buying from Badminton Bay and I must say I'm pleased at how promptly they respond to your queries. They helped me create my order in a way that I could get free delivery, offered to return my money when one of the items was found out of stock - overall a pleasant buying exp ...READ MORE...»