The Apacs Maelstrom badminton racket is perfect for those who command the court with strength, stability, and relentless attack.
It provides strong, solid smashes and smooth handling for accurate netting and placement. Built with a medium flex plus super slim shaft, it supports players in producing effortless power and speed, making it a reliable choice for both attacking and all-round gameplay.
Super Slim Shaft at just 6.4mm is more aerodynamic and reduces air resistance making your shot stronger and more intense shot.
The Maelstrom also stands out with its sleek surface ridges, combining durability, stability, and a striking design for consistent performance.
This racket is very well balanced and awesome to play with for beginners to intermediate players, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Maelstrom (5U) Specifications | |
| Frame Material: | Japan High Modulus Graphite + Aero Frame |
| Shaft Material: | Japan High Modulus Graphite + Super Slim Shaft 6.4mm |
| Flex: | 9.0 (Medium) |
| Weight: | 81 +/- 2g (5U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 3mm |
| Max Tension: | 38 lbs |
| Balance: | 295mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color | Dark Grey |
| Made in | Vietnam |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Aero Frame | Aero frame decreases air resistance with its rounded edge design that reduces air resistance, resulting in instant speed and quick maneuverability. |
| Slim Shaft 6.4mm | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, aerodynamic shaft, created for a stronger and more intense shot. |
| 76 Grommets |
This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability and enlarged sweet spot. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | |
| Shaft | |
| Flex | 9.0 (Medium) |
| Weight | 81 +/- 2g (5U-G1) |
| Max Tension | 38 lbs |
| Length | 675mm +/- 3mm |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 6.4mm |
| Color | Dark Grey |
| Special Features | Isometric head frame; Aero Frame; Slim Shaft 6.4mm; 76 Grommets |
Gday to all badminton bay staff, Sorry for the late feedback as we were so busy during this Christmas holiday. I have tried the racquets purchased last month and found they perfectly match my style and both feel solid and powerful. I would recommend you to my friends as you provide such satisfyin ...READ MORE...»
Zhanlu James Hou , Hobart



































