Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Flex Power Saber Blade racket has a similar looks as the Yonex ArcSaber FB racket.
| Flex Power Saber Blade Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Aero+Box Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 668mm +/- 3 |
| Max Tension: | 32lbs |
| Balance: | 292mm +/- 5 |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Blue Green |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Aero + Box Frame | Combines solid hitting feel and quick swing. |
| Armor Power | The Armor Power System on the top of frame is designed to minimize the distortion and maximize control, enabling players to go to the next level of power and speed. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Aero+Box Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 32lbs |
| Length | 668mm +/- 3 |
| Balance Point | 292mm +/- 5 |
| Grommets | 76 holes |
| Color | Blue Green |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommet System; Aero + Box Frame; Armor Power System |
Awesome I love the rackets and I'm planning to get another one plus I'm encouraging my players to visit ur website and personally I'm getting orders on my own to get free shipping... hopefully soon I cld get good rates or free shipping deal"