Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Imperial is an original series from Apacs. This is one of the special rackets created in the A.P.A.C.S series
(Imperial AGGRESSIVE, Imperial POWER, Imperial ACCURATE, Imperial CONTROL and Imperial SPEED).
The Apacs Imperial Accurate is a light and fast badminton racket. It is designed to give you faster more powerful smashes, at the same time let you enjoy the precise drop shot and netting play. This racket is suitable for beginner up to intermediate players.
| Apacs Imperial Accurate Specifications | |
| Frame Material: | 30 Tonne Japan Graphite + Solid Carbon Core + Slim Box |
| Shaft Material: | 24 Tonne Japan Graphite + Taper Shaft |
| Flex: | Medium Flexible (9.0) |
| Weight: | 81g +/- 2 (5U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 2 |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Color: | Dark Grey Orange |
| Special Features |
| Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Slim Box Frame Designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Slim frame combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing, thus results in instant speed and quick maneuverability. |
| Taper Shaft A unique shaft construction which tapers down from 7.5mm diameter at the top of the cap to 7.0mm at the T-Joint. This design raises the flex point of the shaft higher up towards the head, it gives the racquet greater power and a more precise shot. |
| Reinforced Structure Frame The new material using Solid is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30 Tonne Japan Graphite + Solid Carbon Core + Slim Box |
| Shaft | 24 Tonne Japan Graphite + Taper Shaft |
| Flex | Medium Flexible (9.0) |
| Weight | 81g +/- 2 (5U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 672mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.0mm - 7.5mm (Taper shaft) |
| Color | Dark Grey Orange |
| Special Features | Isometric head frame; Slim Box Frame; Taper Shaft; Reinforced Structure Frame; |
First time I ever bought from a country other than the U.S. The racket came on the earliest time it was expected to and the customer service was top tier. They kept in touch during the racket delivery and right after. Would buy from Badminton Bay again if I had to. 11/10 business. For the racket ...READ MORE...»